Zařizujete byt titěrných rozměrů a zmocňuje se vás panika? Co teprve kuchyně? Kam jí dám? Kuchyňské linky do malého bytu naštěstí umíme!
V době, kdy se koupě bytu, zvláště ve větších městech, rovná úvazku v bance na celý život, se stále více rodin stěhuje do menších a menších bytů, skoro bychom řekli bytečků. A tyto malé bytečky mají malé kuchyňky. Nebo spíše prostory pro kuchyni. Jak ale zařídit kuchyňskou linku do malého bytu, aby v ní nic nechybělo? Jde to. Kuchyně na míru je odpověď!
Pokud je vaším největším nepřítelem nedostatek prostoru, není nic lepšího, než navštívit naše kuchyňské studio a poradit se přímo s odborníky. Právě specialista vám pomůže zorganizovat zařízení kuchyně tak, aby v ní nic nechybělo, a ještě jste byli ve finále překvapeni, jak velkou spíž máte!
Kuchyňské linky do malého bytu = boj o každý centimetr!
Když vybíráte kuchyni do malého prostoru z typových kuchyní, museli byste mít velké štěstí, abyste narazili na takovou, která vám padne do bytu jako ulitá. A o to při nedostatku místa jde. O každý centimetr. Přitom ne vždy se vám podaří s typovou kuchyní ušetřit. Rozhodně není pravidlem, že by typové kuchyňské linky byly výhodnější než kuchyně na míru z kuchyňského studia.
Proč se vyplatí kuchyně na míru?
Investice do kuchyně na míru se vyplatí zejména proto, že můžete ovlivnit materiály. Můžete si tedy vybrat kvalitnější, pevnější a odolnější materiály i kování. I když investice do kvality bývá vyšší, vrátí se vám to na delší životnosti vaší kuchyně. Výhodou návštěvy kuchyňského studia je to, že vám zpracujeme 3D vizualizaci vaší budoucí kuchyně. Takže si budeme moci všichni reálně představit, jak vaše kuchyně bude vypadat.
Rádi si s vámi nad vaší vysněnou kuchyní sedneme, ale rádi vám představíme několik typů už předem.
Tip č. 1: Úložné prostory až do stropu
Úložné prostory v malé kuchyni jsou zapeklitou otázkou. Množství úložných prostorů závisí na počtu členů domácnosti a životním stylu. Samozřejmě bychom vám mohli poradit, abyste častěji nakupovali a méně „syslili“, ale to bychom nebyli my. S námi si můžete udělat i zásoby na zimu. Do menší kuchyně se obecně doporučuje vytáhnout úložné prostory až do stropu.
A protože si umíme užít každého centimetru, máme v oblibě i úzké skřínky, které nahradí jinak nevyužitý prostor. Tyto skřínky jsou ideální na oleje, úzké nádoby, slánku s pepřenkou. Pokud se úzká skřínka naplánuje šikovně k ruce do blízkosti varné desky, je to požehnání. Olej i dochucovadla vždy po ruce!
Tip č. 2: Nevešla se do malé kuchyně myčka? Přizpůsobte dřez!
Bohužel občas neumíme zázraky a někdy se myčka nevejde. Pokud je to váš případ, nebo třeba ani myčku nechcete, doporučujeme vybrat co nejhlubší dřez. Je třeba si totiž uvědomit, že v dřezu budete mýt pravidelně i větší nádobí.
Tip č. 3: Kryt dřezu nebo varné desky zvětší pracovní desku
Je to on, našeho srdce šampión! Kryt dřezu a varné desky si získal naše srdce, která bijí pro nápadité kuchyňské vychytávky. V malé kuchyni je poznat každý centimetr pracovní plochy. Kryt na dřez či varnou desku pracovní prostor o poznání zvětší!
Tip č. 4: Kam se otevírají dvířka spotřebičů?
U lednice, mrazáků popřípadě jiných spotřebičů, u kterých se otevírají dvířka do strany, vybírejte ty, u kterých je možné měnit směr otvírání dvířek. V malé kuchyni to oceníte! Pravděpodobně budete chtít, aby se dvířka otevírala ke stěně, ne do prostoru. U spotřebičů, u kterých tato možnost není, by vás to mohlo potrápit.
Tip č. 5: Chytré spotřebiče 2v1, 3v1 apod.
Spásou pro malé kuchyně jsou kombinované spotřebiče, které v sobě skrývají hned několik superschopností, typickým příkladem jsou multifunkční trouby.
Tip č. 6: Stolek v rohu místnosti nebo sklápěcí stůl poslouží jako jídelní
Pokud potřebujete do malé kuchyně vměstnat i jídelní stůl, pravděpodobně neočekáváte, že se s rodinou či přáteli sejdete jako rytíři kulatého stolu. Řešením pro „prostorově úspornou“ jídelnu je stůl umístěný u stěny či v rohu místnosti nebo, pokud se s takovým řešením smíříte, sklápěcí stůl. Velkou parádu udělá i barový pult s vysokými barovými židlemi.
Tip č. 7: Žádné místo nepřijde nazmar! Známe chytré schovávačky!
Když navrhujeme kuchyňské linky do malých bytů, jde o centimetry, proto nesmí přijít nazmar ani kousek místečka. Známe ale chytré schovávačky, které by vás možná nenapadly. Věřili byste, že jako úložný prostor se dá využít i sokl pod spodními skříňkami? Pekaři a pekařky tam schovají třeba silikonový vál na pečení, papír na pečení, alobal nebo podobné kuchyňské nezbytnosti.
Tip č. 8: Dejte si záležet na tom, co je uvnitř!
V malé kuchyni musíte mít dokonalý přehled. Ke špičkové organizovanosti vám pomohou plnovýsuvy, díky kterým vždy uvidíte celý obsah zásuvky, a otočný systém s plnovýsuvem, který vám zpřístupní obsah rohových skříněk. Tohoto prostoru by byla škoda nevyužít! Vyplatí se také zainvestovat do vnitřního vybavení zásuvek – oceníte rozdělovače, příborníky a organizéry.
Tip č. 9: Volte spotřebiče v „light“ verzích!
Malá kuchyně si žádá „odlehčená“ řešení. Vybírejte vestavné spotřebiče určené do malých prostor. Myčku o standardní šíři 60 cm lze nahradit myčkou o šíři 45 cm. Pokud neplánujete vařit pro regiment, můžete si koupit i užší varnou desku.
Tip č. 10: Malou kuchyni je potřeba rozsvítit
A v neposlední řadě jedna estetická rada. I když jsou v trendu černé a tmavé kuchyně, které vynikají puncem luxusu, do malých prostor se hodí kuchyňské linky světlé. Působí opticky větším dojmem. Světlé odstíny volte i na stěny. Zvětšit interiér pomohou třeba i světlé obrazy a zrcadla, která sice pro kuchyně nejsou typická, ale umí zázraky. Také si společně pohrajeme s osvětlením a mini kuchyni náležitě rozsvítíme!